2021-08-26 17:14
Экономика Експерт назвав причини, чому фермери не поспішають викуповувати землюПереважна більшість земельних угод — це найчастіше узаконення домовленостей, яких досягли аграрії та селяни-орендодавці раніше, до запуску ринку землі.
Відкриття ринку землі в Україні не означає, що її почнуть масово скуповувати, натомість орендні відносини між власниками паїв та орендарями стануть прозорішими та надійнішими. Про це розповів прикарпатський аграрій Богдан Тимофійчук.
Богдан Тимофійчук працює в аграрній галузі з 1995 року. Розпочинав на Кіровоградщині. З 2008 року веде сільськогосподарський бізнес на Снятинщині. Сьогодні — це територія Снятинської та Заболотівської територіальних громад. Його підприємство господарює на території площею 2,5 тисячі гектарів. Це здебільшого землі власників паїв. Лише 2 % орендованих ділянок складає комунальна земля.
Як розповів Богдан Тимофійчук, прикарпатці мають західний спосіб мислення, люблять землю та не поспішають її продавати. Щоправда, через низький рівень життя і той факт, що в основному власниками земельних паїв є пенсіонери, до нього і раніше часто зверталися селяни з проханням викупити їхні наділи.
"Найбільші земельні банки, де обробляється орна частина землі, розташовані на Коломийщині, Снятинщині, Городенківщині, Рогатинщині та в Галичі. За 12 років моєї роботи на Снятинщині до мене зверталися до 40 людей, які мали бажання продати земельні ділянки. Натомість ми пропонували їм оренду плату на 5 років авансом. Вони отримують солідну суму – до 3 тисяч гривень, залежно від якості грунтів (для порівняння, у Молдові – 75 євро, у країнах Балтії – до 150). Таким чином власник має підтримку до пенсії грошима або може взяти зерном за собівартістю (70 % беруть збіжжям, 30 % – грошима)", – розповідає аграрій.
Богдан Тимофійчук каже, що до цього часу землю продавали незаконно. Сьогодні ж багаторічні орендарі мають першочергове право на придбання, але не поспішають її купувати, оскільки гроші працюють в інших напрямках.
"Ми беремо в банках величезні кредити. Розвиваємо агробізнес. Купуємо нову техніку, заводимо тваринництво, придбали стадо племінних овець. Нам вкрай потрібні гроші для матеріально-технічного розвитку та нарощування основних засобів. Хто сказав, що нам треба купувати цю землю? Оренда – це набагато вигідніше. Ми готові придбати сьогодні лише до 3 % орендованих ділянок", – каже Богдан Тимофійчук.
Підприємство Богдана Тимофійчука уже другий рік поспіль користується державними механізмами підтримки аграріїв. Зокрема, це пільгова система кредитування, яка дозволила втримати бізнес в період пандемії. З жовтня 2020 до квітня 2021 року кредитну ставку було знижено до 0 %, зараз вона складає 3 %. Аграрій каже, це найнижчий кредит за всю його сільськогосподарську діяльність.
Агробізнес підприємця належить до середнього фермерського господарства. Богдан Тимофійчук каже, загрозу фермерському селянському руху в Україні бачить у великих агрохолдингах, які мають у користуванні від 200 до 700 тисяч гектарів землі. Частина цього бізнесу сьогодні вже в руках іноземців, в тому числі і на Прикарпатті.
"Вони підсунули людям додаткові угоди, в яких вказали, що продовжують договір оренди до 49 років. Власники паїв – літні люди, які не розібралися. Ніхто не зможе зараз у них нічого відсудити. Уявіть собі – підростає нове покоління фермерів. У нас запрацювали аграрні коледжі та університети. До мене приходять молоді хлопці, які би хотіли займайтися фермерством, а от якраз землі для цього вже немає. Запрацював відкритий ринок землі, але вільної землі немає, повірте", – розповідає Богдан Тимофійчук.
Читайте также
2021-08-26 17:14
Экономика Експерт назвав причини, чому фермери не поспішають викуповувати землюПереважна більшість земельних угод — це найчастіше узаконення домовленостей, яких досягли аграрії та селяни-орендодавці раніше, до запуску ринку землі.
2021-07-13 10:16
Экономика Де в Україні найдешевша земляРинок сільськогосподарських земель вже відкрився, проте про формування ринкової ціни на землю ще рано говорити, тому що кількість укладених угод купівлі-продажу замала.
2021-07-09 11:29
Политика Земельна реформа: запитання та відповідіПередача державних земель у власність громад — процес важливий та історичний.
2021-02-08 16:18
Экономика Українцям можуть дозволити продавати землю через інтернетКомітет парламенту з питань аграрної та земельної політики рекомендує Верховній Раді України схвалити законопроект № 2195 щодо можливості українців продавати свою землю через інтернет.