2021-04-02 12:51
Общество и культура Как получить спецпропуск на транспорт - инструкция КГГАВласти Киева обнародовали порядок получения спецпропусков на проезд в общественном транспорте.
2020-06-15 13:08
В уряді планують частково передати повноваження щодо надання пільг соціально незахищеним категоріям на місця. Днями на сайті Міністерства соціальної політики був оприлюднений для громадського обговорення проєкт закону, який змінює правила.
Відповідно до цього документа, "на місця" передаються пільги з установки і оплати стаціонарного телефону, а також питання надання права на безкоштовний проїзд. Що стосується "телефонних" пільг – з поширенням мобільного зв'язку та нових підключень дротових телефонів стало менше, і вартість цих послуг виявилася значно нижчою, ніж у мобільних операторів.
З "транспортними" пільгами зовсім інша справа. Більшість людей користуються громадським транспортом регулярно, ціни на проїзд постійно зростають, і пільги щодо оплати проїзду дуже важливі для тих, хто їх має.
Про різницю в соціальній значущості цих пільг говорить навіть те, що законопроєкт, підготовлений Мінсоцполітики, називається "Про внесення змін до деяких законів України щодо пільг з оплати проїзду", хоча мова в ньому йде про різні пільги. Тому зупинимося на питанні пільгового проїзду докладніше.
На сьогоднішній день в законах просто перераховані пільги для кожної категорії громадян, а Кабмін або місцева влада зобов'язані закладати в бюджет кошти на компенсацію цих пільг. Але місцеві бюджети далеко не завжди можуть (або хочуть) фінансувати ці статті.
"З огляду на відсутність обліку пільгових перевезень і те, що органи місцевого самоврядування виділяють кошти на пільгові перевезення та пільги з оплати послуг зв'язку за залишковим принципом або взагалі не виділяють, на сьогодні існує проблема із забезпеченням прав осіб на пільги з оплати проїзду, що призводить до соціальної напруженості" , – йдеться в пояснювальній записці до законопроєкту.
Новий законопроєкт передбачає, що пільги з оплати проїзду для багатьох категорій громадян будуть надаватися "на підставі відповідних рішень органів місцевого самоврядування та виплачуються в установленому ними порядку і розмірах". А яким буде рішення місцевої влади – зберігати пільги чи відмовитися від них – буде залежати від можливостей місцевого бюджету.
Також в законопроекті міститься нова норма про те, що пільги за проїзд можуть надаватися "у тому числі в готівковій формі", тобто місцева влада може прийняти рішення доплачувати пільговикам деякі суми, проте проїзд в громадському транспорті вони повинні будуть оплачувати на загальних підставах.
Наприклад, в законі "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" записано, що "звуження змісту та обсягу права осіб з інвалідністю на пільговий проїзд транспортом не допускається". Чи не опиняться "звуженням змісту та обсягу" ті випадки, коли місцева влада не знайде гроші на компенсацію проїзду людям з інвалідністю і не прийме рішення про пільговий проїзд для них?
Експерти сприймають можливе нововведення неоднозначно. Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що в таких змінах "логіка є".
"Грошей в бюджетах зараз немає. І в цьому році вже навряд чи будуть. На сьогоднішній момент є дуже багато пільг, які встановлені, але не виконуються, тобто гроші за них не перераховуються, тому що їх просто в бюджетах немає. Звичайно, починаються конфлікти. Перевізники лаються. Від такої ситуації потрібно відходити. Дійсно [потрібно] передавати питання на місцевий рівень, щоб питання вирішувалося, виходячи з реальної ситуації", – говорить Олександр Охріменко.
У той же час, на думку економічного експерта Бориса Кушнірука, в даному законопроекті закладено "фундаментально неправильний підхід".
"Соціальні пільги дає держава, а не органи місцевого самоврядування. Саме держава визначає, які категорії людей є пільговиками, а значить, держава повинна і фінансувати їх", – каже він.
А ось пропозицію щодо виплати пільг готівкою Борис Кушнірук вважає правильною.
"Я вже не перший рік підкреслюю, що всі пільги повинні перейти виключно в грошову форму. Проблема полягає в тому, що немає державного реєстру пільговиків. У нас навмисне все розкидано по десятках реєстрів, що створює хаос і зловживання. Такий реєстр необхідно створити, щоб було видно по кожній конкретній людині, хто скільки отримує цих соціальних трансфертів. Зробити це зараз дуже просто, було б бажання. Не секрет, що у нас купа людей незаконно зробили собі папірці, що вони "чорнобильці", "учасники АТО" тощо. Якщо буде повний реєстр, відразу можна буде зрозуміти, чи є у людини підстави для статусу пільговика, на підставі якого документа вона отримує пільги", – каже Борис Кушнірук.
Підкреслимо, що поки це пропозиції, відповідний законопроєкт проходить етап громадського обговорення, після якого, очевидно, буде переданий до парламенту.
Читайте также
2021-04-02 12:51
Общество и культура Как получить спецпропуск на транспорт - инструкция КГГАВласти Киева обнародовали порядок получения спецпропусков на проезд в общественном транспорте.
2020-11-13 11:00
Общество и культура Карантин выходного дня: как будет работать транспортУзнай, какие ограничения на работу транспорта будут действовать уже с субботы
2020-09-02 13:08
Экономика Криклий представил единый электронный билет: как он будет работать и сколько будет стоитьМинистр инфраструктуры Владислав Криклий представил единый электронный билет. Пока система работает в тестовом режиме для небольшого круга пользователей
2020-09-01 11:45
Экономика Мининфраструктуры хочет избавиться от старых маршрутокПока в Украине маршрутки создают аварийные ситуации на дорогах, Министерство инфраструктуры инициирует введение требований к автомобилям, которые обслуживают городские автобусные маршруты общего пользования, с 1 января 2025 года